|
# |
Race |
Chien |
Propriétaire |
... |
Best in show
- juge: Mme/Melchior (Luxembourg)
|
1. |
Golden Retriever |
Maybe Forever the one and Only (nr. ) |
gnacio Gutierrez Ramirez (Espagne) |
|
2. |
Setter irlandais rouge |
Queenstone Zizitop Tejas (nr. ) |
W. de Wilde & B. Goossens ( (Belgique) |
|
3. |
Beagle |
Roeper's Angel in the Morning (nr. ) |
Tineke Perfors & Piet Roefs (Pays-Bas) |
|
Puppies Minor Saturday
- juge: Mr.B.Espeland (Norvège)
|
1. |
Dobermann |
Rayka of Ioximaxx (nr. ) |
Cindy Wouters (Belgique) |
|
2. |
Bull Terrier |
Rasels Bull Famous Lil Tony (nr. ) |
Sébastien Keller & Morena Pomante (France) |
|
3. |
Norwich Terrier |
Repkina Vnuchka iz Plushevih Snov (nr. ) |
Elena Kruglak (Pays-Bas) |
|
Puppies Minor Sunday
- juge: Mrs.Suzanne Pattyn (Belgique)
|
1. |
Spitz loup |
O'Pearcy Lilou of Bloom White (nr. ) |
Mira Mitkova (France) |
|
2. |
Shih Tzu |
Jabadabadoe's Rayuma Mei-Lan (nr. ) |
Christine Van Baelen (Belgique) |
|
3. |
Alaskan Malamute |
No Divas Dark Pearl of Manhattan (nr. ) |
Florian Schlicht (Allemagne) |
|
Puppies Saturday
- juge: Mrs.Martha Kips (Luxembourg)
|
1. |
Whippet |
Anmut von der Lunequelle (nr. ) |
Wenke Börner-Thomas (Allemagne) |
|
2. |
Bulldog |
Happy and Glorious Great Britain Extravagance (nr. ) |
Aurélie Cagniart (France) |
|
3. |
Airedale Terrier |
Rus Kornels Statnaya Krasavitsa (nr. ) |
S. Nikulin & V. Soldatova (Russie) |
|
Puppies Sunday
- juge: Mrs.Zejka Halper Drazi (Croatie)
|
1. |
English Cocker Spaniel autres couleurs |
Adelheid von der Beyenburg (nr. ) |
Eva Halbach-Velia (Allemagne) |
|
2. |
Bouledogue français |
Rocko van Kezona (nr. ) |
Linda Michiels (Belgique) |
|
3. |
Border Collie |
Zeabo Zorro the Legend (nr. ) |
Ineke Neve & Shirley Sweetlove (Pays-Bas) |
|
Junior Saturday
- juge: Mr.Norman Deschuymere (Belgique)
|
1. |
Zwergschnauzer noir |
Dreamkiss I Will Rule the World (nr. ) |
M. Kochergin & T. Kaptsova (Russie) |
|
2. |
Teckel miniature poil dur |
Magik Rainbow Ragnar (nr. ) |
Victoria Ivanova (Russie) |
|
3. |
Levrette d'Italie |
Final Edition Liliana Loredana Glitzerflitzer (nr. ) |
Christoph Spiekermann (Allemagne) |
|
Junior Sunday
- juge: Mrs.Lisbeth Mach (Suisse)
|
1. |
Chien d'eau portugais poil ondulé |
Casa Hoya's Addicted To You (nr. ) |
Ilona Griffioen-Van Beek (Pays-Bas) |
|
2. |
Lhasa Apso |
Close To Perfection the Next Battle (nr. ) |
Marion Radstok (Pays-Bas) |
|
3. |
Beagle |
Fetch and Smell Chrissy Snow (nr. ) |
Victor Platia & Macarena Pantaleon Hernandez (Italie) |
|
Couples Saturday
- juge: Mr.Orit Nevo (Israël)
|
1. |
Kaninchen Teckel poil court |
Verbickaite (nr. ) |
Skaiste Verbickaite (Lituanie) |
|
2. |
Zwergschnauzer blanc |
Salvatore (nr. ) |
Romano Salvatore (Italie) |
|
3. |
Whippet |
Voss-Ehlers (nr. ) |
Katharina Voss-Ehlers (Allemagne) |
|
Couples Sunday
- juge: Mrs.Cathy Delmar (Irlande)
|
1. |
Siberian Husky |
Górska & Gomez Sanchez (nr. ) |
Ewa Górska & Jose Luis Gomez Sanchez (Pologne) |
|
2. |
Flat Coated Retriever |
Altukhova & Belikova (nr. ) |
Svetlana Belikova & Alexandra Altukhova (Russie) |
|
3. |
Bichon à poil frisé |
Januskauskaite Plunge (nr. ) |
Janita Januskauskaite Plunge (Lituanie) |
|
Veterans Saturday
- juge: Mr.João Vasco Pocas (Portugal)
|
1. |
Saluki |
Jalilah Djaal Lhilal (nr. ) |
Sven Elen (Belgique) |
|
2. |
Bouvier bernois |
Wonderful Allison Fan 'e Lege Midden (nr. ) |
Marieke De Wolde (Pays-Bas) |
|
3. |
West Highland White Terrier |
White Bandits' Chilly Pepper (nr. ) |
Gabi & Jessica Maul (Allemagne) |
|
Veterans Sunday
- juge: Mrs.Martha Kips (Luxembourg)
|
1. |
Colley barbu |
Beardie Connections Kenji (nr. ) |
M.C.H.B. Otto (Pays-Bas) |
|
2. |
Golden Retriever |
Indian Summer of Ghenalia's Loving Eyes (nr. ) |
Sandra & Bernard Vallier (France) |
|
3. |
American Cocker Spaniel panaché |
Royalty Inc. Beat It (nr. ) |
Rui Da Silva & J.J.G. van den Boom (Belgique) |
|
Lots d'élevage Saturday
- juge: Mr.Dirk Spruyt (Belgique)
|
1. |
Terre-Neuve noir |
Oukaya Forever (nr. ) |
Delacroix Sophie () |
|
2. |
West Highland White Terrier |
Mechta Natalyh (nr. ) |
Samoznaeva N. () |
|
3. |
Braque hongrois |
Luxatori (nr. ) |
Hámori Tibor () |
|
Lots d'élevage Sunday
- juge: Mrs.Cathy Delmar (Irlande)
|
1. |
Samoyède |
Van 't Huis Te Woude (nr. ) |
Tanja van der Elst (Pays-Bas) |
|
2. |
Carlin |
(nr. ) |
(Belgique) |
|
3. |
Tibetan Spaniel |
From Corinty's Home (nr. ) |
Wittevrouw-Vangelder (Belgique) |
|
Groupe I
- juge: Mrs.Ruth Wagner (Luxembourg)
|
1. |
Shetland Sheepdog |
Aqua di Parma Colonia Ebano Ammirevole (nr. ) |
Claudine Philippin (Belgique) |
|
2. |
Chien de Berger (blanc) |
Atlayn's Diam's Izbb (nr. ) |
Francoise Bouschbacher (France) |
|
3. |
Bobtail |
Mister Hokuspokus from Beautiful Highland (nr. ) |
Annette & Siglinde Kirsch (Allemagne) |
|
Groupe II
- juge: Mr.Sean Delmar (Irlande)
|
1. |
Zwergschnauzer poivre et sel |
Sciu Sciu del Guidante (nr. ) |
Leonardo Kunderfranco (Italie) |
|
2. |
Chien du Saint-Bernard poil long |
Prokofiev van 't Hof ten Eynder (nr. ) |
Marc & Veronique Mathijs-Coenen (Belgique) |
|
3. |
Terre-Neuve noir |
Twillin Gate Oulare Souleyman (nr. ) |
Maria & Patrick Bogaerts (Belgique) |
|
Groupe III
- juge: Mr.Fred Devit (Luxembourg)
|
1. |
Kerry Blue Terrier |
Royal Winzent's Harmony of the Seas (nr. ) |
Natalie Zehner (Allemagne) |
|
2. |
Airedale Terrier |
Rus Kornels Naslednik Prestola (nr. ) |
E. Nikulina (Russie) |
|
3. |
Scottish Terrier |
Lucia`s Dream Style Icon (nr. ) |
Betty Smit-Kamerbeek (Pays-Bas) |
|
Groupe IV
- juge: Mr.Jose Doval (Espagne)
|
1. |
Teckel miniature poil court |
Swissking Xia (nr. ) |
Philippe Meier (Pays-Bas) |
|
2. |
Teckel miniature poil dur |
Dracmon Single Is Nice (nr. ) |
Montse Ferrández (Espagne) |
|
3. |
Kaninchen Teckel poil dur |
Queenlord My Theory of Everything (nr. ) |
Valentina Barcella (Italie) |
|
Groupe V
- juge: Mr.Jussi Liimatainen (Finlande)
|
1. |
Spitz des Visigoths |
Sharinjah Simasuu (nr. ) |
Simone Uitendaal (Pays-Bas) |
|
2. |
Siberian Husky |
Winter Melody Just Too Cool for Trouble (nr. ) |
Ewa Górska & Jose Luis Gomez Sanchez (Pologne) |
|
3. |
Chien nu mexicain Standard |
Nizuc Arena (nr. ) |
Klinker Georges & Julia Sychova (Allemagne) |
|
Groupe VI
- juge: Mr.Thomas Hehir (Irlande)
|
1. |
Beagle |
Roeper's Angel in the Morning (nr. ) |
Tineke Perfors & Piet Roefs (Pays-Bas) |
|
2. |
Dalmatien |
Melissa iz Terletskoy Dubravy (nr. ) |
Valeria Chernova & Irina Petrakova (Russie) |
|
3. |
Rhodesian Ridgeback |
Villagedogs O'Red October (nr. ) |
Dorothy McGoldrick (Belgique) |
|
Groupe VII
- juge: Mr.Guy Kips (Luxembourg)
|
1. |
Setter irlandais rouge |
Queenstone Zizitop Tejas (nr. ) |
W. de Wilde & B. Goossens (Belgique) |
|
2. |
Setter irlandais rouge et blanc |
Cilleigne Cu Chulainn at Drumlace (nr. ) |
Marc & Amanda Mc Dermott (Royaume-Uni) |
|
3. |
Grand Epagneul de Münster |
Miss Summer Uut 't Vossebeltseveld (nr. ) |
R. Mentink & A. Jansen (Pays-Bas) |
|
Groupe VIII
- juge: Mr.PaulJentgen (Luxembourg)
|
1. |
Golden Retriever |
Maybe Forever the one and Only (nr. ) |
Ignacio Gutierrez Ramirez (Espagne) |
|
2. |
American Cocker Spaniel panaché |
Very Vigie Nobody Is Perfect (nr. ) |
Simon Whincup & Fran Glendinning (Royaume-Uni) |
|
3. |
Chien d'eau portugais |
Ambereyes' Magic Desperado (nr. ) |
Eszter Szántó (Hongrie) |
|
Groupe IX
- juge: Mr.L.Heinesche (Luxembourg)
|
1. |
Chihuahua poil long |
Mystic Legion Drago (nr. ) |
Apostolos Raptakis & Georgios Papadopoulos (Grèce) |
|
2. |
Chien chinois à crête nu |
Nilufer Molosos Gratzi (nr. ) |
A.S. Dmitrieva (Russie) |
|
3. |
Grand Caniche blanc-noir-marron |
Alyssum Alba of New Time Dogs (nr. ) |
Jennifer Groth (Allemagne) |
|
Groupe X
- juge: Mrs.Karin Hedberg (Suède)
|
1. |
Lévrier afghan |
Agha Djari's Lionheart (nr. ) |
Karin Hessling (Allemagne) |
|
2. |
Whippet |
Cherubim`s Royal Valentina II (nr. ) |
Katharina Voss-Ehlers (Allemagne) |
|
3. |
Saluki |
Damira Al Naqawa (nr. ) |
Svetlana Panova (Allemagne) |
|
...
|
|